Od semínka k pochoutce: Jak roste mango?

Jak Roste Mango

Původ a rozšíření manga

Mango, lahodný tropický plod, má svůj původ v jižní a jihovýchodní Asii, kde se pěstuje již více než 4 000 let. Indie je považována za domovinu manga a dodnes je jeho největším producentem na světě. Odtud se mango rozšířilo do dalších tropických a subtropických oblastí, včetně Afriky, Jižní Ameriky a Karibiku.

Mango roste na stromech, které mohou dorůstat výšky až 40 metrů a dožívají se stovek let. Pro svůj růst potřebuje mango teplé a vlhké klima s dostatkem slunečního svitu. Semena manga se sází do země a po několika týdnech vyklíčí. Mladé stromky se pak přesazují na plantáže, kde se o ně pečlivě starají farmáři. Mango stromy začínají plodit ovoce po 3 až 5 letech a plné plodnosti dosahují po 10 až 15 letech. Plody dozrávají na stromech a sklízí se ručně, aby nedošlo k jejich poškození.

Strom manga: Popis a charakteristika

Mango, exotické ovoce s lahodnou, sladkou dužinou, roste na stromě manga, který pochází z jižní Asie. Strom manga (Mangifera indica) je stálezelený strom, který může dorůstat do impozantní výšky až 40 metrů. Jeho koruna je široká a hustá, poskytující příjemný stín v horkém tropickém klimatu. Listy stromu manga jsou tmavě zelené, lesklé a kožovité, dorůstající délky až 35 centimetrů. Květy manga jsou drobné, narůžovělé až nažloutlé, a rostou v bohatých latách. Z nich se po opylení hmyzem vyvíjejí plody manga, které známe a milujeme. Strom manga začíná plodit po 3 až 6 letech od výsadby a dožívá se úctyhodného věku až 300 let, během nichž poskytuje bohatou úrodu.

Klimatické a půdní podmínky

Mango, exotické ovoce sladké chuti, pochází z tropických oblastí Indie a jihovýchodní Asie. Pro svůj růst a plodnost vyžaduje specifické klimatické a půdní podmínky. Teplota hraje klíčovou roli, mango je teplomilná rostlina, která nesnáší mráz. Ideální teploty se pohybují mezi 25-30 °C během dne a neklesají pod 15 °C v noci. Dostatek slunečního svitu je nezbytný pro zdravý růst a vývoj plodů. Mango stromy preferují dobře propustné, hlinitopísčité půdy s mírně kyselým až neutrálním pH. Důležitá je také dobrá drenáž, protože přemokření může vést k hnilobě kořenů. Pravidelná zálivka je nezbytná, zejména během období sucha a kvetení.

Množení a výsadba stromu

Mango, exotické ovoce s lahodnou dužinou, se pěstuje v tropických a subtropických oblastech po celém světě. Zatímco v našich podmínkách není pěstování manga pro plody běžné, nadšenci do exotických rostlin se mohou pokusit o vypěstování vlastního stromu ze semene. Semena manga, která najdeme v dozrávajících plodech, se dají použít k rozmnožování. Před samotným výsevem je důležité semeno opatrně vyjmout z pecky a zbavit ho zbytků dužiny. Následně se semeno nechá několik dní oschnout. Pro výsev je vhodné použít substrát určený pro výsev a množení rostlin, který zajistí dostatečnou propustnost a vlhkost. Semeno se zasadí do hloubky asi 2-3 cm a substrát se udržuje vlhký, ale ne přemokřený. Mango stromy preferují teplé a slunné stanoviště, proto je vhodné umístit květináč na světlé místo, ideálně s jižní orientací. Pravidelná zálivka a hnojení během vegetačního období podpoří růst a vývoj rostliny. Je důležité si uvědomit, že mango stromy pěstované ze semen nemusí nést plody, nebo plodnost nastane až po několika letech. Pěstování manga ze semene je tak spíše výzvou pro zapálené pěstitele, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a obohatit svůj domov o exotickou rostlinu.

jak roste mango

Kvetení a opylování

Mango stromy obvykle kvetou jednou ročně, a to v období od prosince do dubna, v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách. Květy se objevují v bohatých latách, které mohou dosahovat délky až 60 cm a obsahovat stovky až tisíce drobných květů. Většina odrůd manga je samosprašná, což znamená, že pyl z jednoho květu může oplodnit jiný květ na stejném stromě. Pro zajištění dobré úrody je však opylování hmyzem, jako jsou včely a mouchy, velmi důležité. Hmyz láká sladká vůně květů a pyl, který slouží jako potrava. Po opylení se z květů vyvíjejí plody, které dozrávají za 3 až 6 měsíců. Doba zrání se liší v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách.

Růst a vývoj plodu manga

Po opylení květů manga začíná fascinující proces růstu a zrání plodu. Oplodněný vaječník se postupně zvětšuje a vyvíjí se v charakteristický peckovitý plod. Růst manga můžeme rozdělit do tří fází. V první fázi, která trvá přibližně 60 dní, dochází k rychlému buněčnému dělení a zvětšování plodu. Mango v této fázi získává svůj typický tvar. Druhá fáze, trvající 30 až 50 dní, je charakteristická zpomalením růstu a vytvrzováním pecky uvnitř plodu. V poslední, třetí fázi, dochází k zrání manga. Během zrání se mění barva slupky, konzistence dužniny a chuťové vlastnosti plodu. Doba zrání se liší v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách, obvykle však trvá 2 až 3 měsíce.

Sklizeň a zrání plodů

Mango, exotické ovoce s lahodnou, sladkou dužinou, roste na stromech, které mohou dosahovat impozantní výšky až 45 metrů. Zatímco v tropických oblastech plodí mangovníky téměř celoročně, sklizeň probíhá obvykle dvakrát ročně. První sklizeň, známá jako "off season", přichází mimo hlavní sezónu a přináší menší a kyselejší plody. Hlavní sklizeň, nazývaná "on season", nastává v období od dubna do srpna a přináší ty nejšťavnatější a nejsladší manga. Zralost manga se pozná podle jeho barvy, vůně a mírné poddajnosti při stisku. Nezralé plody jsou zelené a tvrdé, zatímco zralé získávají odstíny žluté, oranžové nebo červené a jejich aroma je intenzivní a sladké. Po sklizni se manga nechají dozrát při pokojové teplotě. Pro urychlení zrání je lze umístit do papírového sáčku spolu s banánem, který uvolňuje etylén, plyn podporující zrání.

jak roste mango

Škůdci a choroby manga

Pěstování manga v našich podmínkách sice není běžné, ale pro zajímavost se podíváme na škůdce a choroby, které trápí pěstitele v tropech. Mezi nejvýznamnější škůdce patří moucha vrtule mangová. Její larvy si pochutnávají na plodech, čímž je znehodnocují. Dalším nepřítelem je molice, která oslabuje stromy sáním mízy z listů. Z chorob mango nejčastěji napadá antraknóza, houbová choroba projevující se tmavými skvrnami na listech, květech i plodech. Proti škůdcům a chorobám existuje řada ochranných prostředků, ale důležitá je především prevence – zdravé a silné stromy jsou odolnější.

Druhy a odrůdy manga

Mango, ovoce s lahodnou, sladkou dužinou, roste na stromě zvaném mangovník. Existuje ohromné množství druhů a odrůd manga, odhaduje se, že jich je přes 1000. Liší se tvarem, velikostí, barvou slupky i chutí. Některé odrůdy mají vláknitou dužinu, jiné jsou zase krásně hladké. Mezi nejznámější druhy manga patří například Alphonso s oranžovou dužinou a nasládlou chutí, Totapuri s výrazně zelenou slupkou a kyselejší chutí, nebo Kent, který se vyznačuje velkými plody a krémovou texturou. Výběr odrůdy manga závisí na osobních preferencích a způsobu konzumace. Zatímco některé druhy se hodí spíše k přímé konzumaci, jiné se používají pro výrobu džusů, zavařenin nebo chutney. Pěstování manga vyžaduje specifické podmínky, jako je tropické klima s dostatkem slunečního svitu a tepla. Mangovníky jsou poměrně vysoké stromy, dorůstají výšky až 40 metrů, a plodí po celý rok.

Srovnání růstu manga a jabloně
Vlastnost Mango Jablko
Doba do první sklizně 3-5 let 2-5 let
Výška stromu Až 40 metrů Až 15 metrů
Typická teplota pro růst 25-35°C 15-25°C

Využití manga v kuchyni

Mango, s jehož exotickou chutí a vůní se setkáváme čím dál častěji, v sobě skrývá mnohem více, než se na první pohled zdá. Pěstování manga, původem z tropických oblastí Indie a jihovýchodní Asie, je fascinující proces. Stromy manga, dorůstající impozantních výšek, plodí plody s dužinou, která se liší barvou i strukturou. Zelené, žluté, oranžové až po červené odstíny, to je jen malá ukázka škály barev, které mango nabízí. A chuť? Od sladké až po lehce nakyslou, s tóny citrusů, medu a dokonce i borovice. Využití manga v kuchyni je takřka nekonečné.

jak roste mango

Nutriční hodnota manga

Mango, ovoce pocházející z jižní Asie, je nejen lahodné, ale také velmi výživné. Jeho sladká, šťavnatá dužina skrývá bohatství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Mango je skvělým zdrojem vitamínu C, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením. Obsahuje také značné množství vitamínu A, důležitého pro zdravý zrak, a vitamíny skupiny B, které podporují energetický metabolismus. Kromě vitamínů je mango bohaté na minerály, jako je draslík, hořčík a měď. Draslík je nezbytný pro správnou funkci srdce a svalů, hořčík podporuje zdravé kosti a zuby a měď se podílí na tvorbě červených krvinek. Antioxidanty v mangu, jako jsou karotenoidy a polyfenoly, pomáhají chránit tělo před škodlivými volnými radikály a snižují riziko chronických onemocnění. Pravidelná konzumace manga tak může přispět k celkovému zdraví a pohodě.

Zajímavosti o mangu

Mango, královské ovoce, v sobě skrývá spoustu zajímavostí. Věděli jste například, že mango neroste na palmách, jak si mnoho lidí myslí, ale na statných stromech, které se můžou dožívat i stovek let? Tyto stromy, původem z Indie a jihovýchodní Asie, potřebují tropické klima s dostatkem slunce a tepla. Zajímavé je, že jeden strom může za rok vyprodukovat stovky plodů, přičemž každý z nich se vyvíjí z malého květu. Zralost manga poznáte podle jeho vůně, která by měla být sladká a aromatická, a také podle mírného promačknutí.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: domov